Co je to tenis?                                                                      

Tenis (angl. tennis < angl. tenes, tenetz < fr. tenez! = nate, berte, držte! (imperativ pl. slova držet)), označovaný také jako bílý sport, je míčová hra pro 2 nebo 4 hráče. Varianta se 2 hráči je dvouhra, varianta se 4 hráči pak čtyřhra. Rozlišuje se také smíšená čtyřhra, při které v každé dvojici hraje jedna žena a jeden muž. Soupeři stojí proti sobě, na obdélníkovém hřišti (tenisovém dvorci) a pokoušejí se odrazit tenisový míček tenisovou raketou tak, aby jej soupeř nemohl v rámci pravidel vrátit.

 Historie tenisu...

V roce 1592 byly v Paříži sepsány pravidla hry paume. Roku 1858 major Henry Gem a major Clopton Wingfield při státní příležitosti na dvoře královny Victorie, označili trávník a dali mu název tenisový dvorec. Roku 1872 by vytvořen první tenisový klub v Leamingtonu. Jedinou hrou obecně známou jako předchůdce tenisu je zmiňované paume. Francouzi to nazývali jeu de paume v překladu hra dlaní, protože se do té doby hrálo opravdu dlaněmi.
V roce 1875 si Clopton Wingfield nechal patentovat hru zvanou tenis. V roce 1877 se konalo první mistrovství ve Wimbledonu. Další velký turnaje se konají v New Yorku – Flushing Meadows od roku 1881, v Melbourne od roku 1905 a v Paříži – Roland Garros od roku 1925.

 

Na olympiádu se hra tenis dostala v roce 1896 a vydržel tam až do roku 1924. Poté byl z olympiády vyřazen a vrátil se až roku 1988.
Mezinárodní tenisová federace funguje už od roku 1913, od roku 1977 se jmenuje ITF.

 Pravidla tenisu...

Charakteristika hry

Tenis je velmi elegantní míčová hra, kterou mohou hrát dva nebo čtyři hráči. Ke hře je zapotřebí tenisová raketa, míček, tenisový dvorec a síť. Hráči tenisu mohou být jakéhokoliv věku, výšky, váhy či pohlaví. Avšak na profesionální úrovni hrají muži a ženy zvlášť, výjimku však tvoří turnaje, kde proti sobě ve čtyřhře nastoupí muž a žena na každé straně. Této čtyřhře se říká „mix“.

 

Hra

Získá-li hráč bod, je stav 15:0; získá-li druhý, je stav 30:0; získá-li třetí, je stav 40:0; získá-li čtvrtý bod, vyhrává hru. Pokud je stav 40:40, tzv. shoda, nejbližší bod se počítá jako výhoda pro toho hráče, který jej získal. Získá-li týž hráč následující bod, vyhrává hru. Když jej nezíská, je opět shoda. Zápas se hraje nejčastěji na 2 vítězné sady. Organizátor soutěže však může rozhodnout jinak, v tom případě pak hráč potřebuje k vítězství získat sady 3, např. muži na grandslamových turnajích nebo v utkáních Davisova poháru. Hráč, který první získá 6 her, získává sadu (např. 6:2). Musí však získat nejméně o dvě hry více než soupeř (např. 8:6).
V roce 1965 James Van Alen vymyslel pro zrychlení hry tzv. tie-break. Ten se hraje za stavu 6:6. Hráč potřebuje získat 7 bodů a o dva více než soupeř (např. 10:8). Vítěz tie-breaku získává sadu 7:6. Sady bez tie-breaku se hrají minimálně, a to v závěrečné sadě zápasu určitých turnajů. Cílem hry je získat požadovaný počet sad dříve než soupeř.

Samotná hra začíná podáním, které se provádí ze zadní základní čáry - baseline. Hráč, který podává si rukou nadhodí míček a udeří ho raketou dříve než dopadne na zem. Tento míček musí umístit, v případě že podává zprava, do levého soupeřova pole pro podání (čtverec za sítí na straně soupeře). V případě chybného podání má podávající opravné druhé podání. Změna podání nastává při získání hry pro jednoho z hráčů.

Poté, co bylo provedeno dobré podání, se hráči střídají v úderech, po nichž musí míček přeletět síť a dopadnout do soupeřova pole. Údery se opakují, dokud se některému z hráčů nepodaří zakončit tzv. vítězným úderem nebo dokud soupeř neudělá chybu.

   

Nejčastější chyby ve hře

Toto jsou nejčastěji se objevující chyby při hře, při kterých soupeř získává bod:

  • hráč trefí síť
  • hráč se netrefí do soupeřova pole – tzv. „aut“
  • hráč zahraje tělem
  • míček dopadne dvakrát na zem, dříve než ho hráč odehraje
  • druhé podání nedopadlo do čtverce pro podání nebo nepřeletělo síť
  • hráč zahraje tzv. dvojdotek - při úderu se míček dvakrát dotkne rakety
  • hráč se dotkne míčkem stropu (v případě že se hraje v hale)
  • hráč se dotkne raketou sítě

 

Hřiště a vybavení...

  

Tenisový dvorec

Tenisový dvorec má obdélníkový tvar a rovný povrch. Tenisové hřiště je dlouhé 23,77 m
a široké 8,23 m. Kurt je uprostřed rozdělen sítí zavěšenou ve výšce 0,914 m (měřeno uprostřed), na okraji kurtu má síť výšku 1,07 m. Při čtyřhře je pro hru využíváno postranní rozšíření kurtu.

Povrchy kurtu jsou různé, každý z nich umožňuje jinou rychlost a výšku odrazu míče a tím
i mění styl hry.

Třemi nejběžnějšími typy povrchů jsou:

antuka – nejčastěji červená (k vidění např. na French Open), zelená (hlavně v USA),

tvrdý povrch – například beton, (Australian Open), potažený asfalt(US Open),

tráva – typická pro britský Wimbledon.

 

Tenisová raketa

Tenisová raketa musí být rovná a tvoří ji struny střídavě propletené nebo svázané
a připojené k rámu rakety. Celková délka rakety nesmí být větší než 73,66 cm. Rám rakety nesmí mít celkovou šířku větší než 31,75 cm. Plocha výpletu nesmí mít celkovou délku větší než 39,37 cm a celkovou šířku větší než 29,21 cm.

 

Tenisový míč

Míč musí mít vnější povrch všude stejný, sestávající z látkového potahu a žluté barvy. Má-li švy, musí být bez stehů. Správný míč by měl mít odskok vyšší než 1,35 m a nižší než 1,47 m, pustí-li se volně na betonový podklad z výše 2,54 m. Mohou se objevit i barevné tréninkové míče.

 

Napište nám zprávu či pošlete soubor

Zvolte soubor

  

   Asociace tenisových profesionálů...

Asociace tenisových profesionálů ( ATP ) byla založena v září 1972 pány Donald Dell , Jack Kramer , a Cliff Drysdale k ochraně zájmů mužských profesionálních tenisových hráčů. Drysdale se stal prvním prezidentem.
Od roku 1990 sdružení organizuje celosvětově tenisové turné pro muže a spojilo název turné s názvem organizace. V roce 1990 byla organizace s názvem
ATP Tour , která byla přejmenována v roce 2001 na jen jako ATP a turné se nazývá ATP Tour. V roce 2009 se název opět změnil a je nyní známý jako ATP World Tour Jedná se o vývoj tour soutěže dříve známé jako Grand Prix tenisových turnajů a mistrovství World Tennis (WCT).

Výkonné úřady ATP jsou v Londýně , Velká Británie. ATP Americas se sídlem v Ponte Vedra Beach , Spojené státy americké; ATP Europe se sídlem v Monaku ; a ATP International, která se týká Afriky, Asie a Oceánie, se sídlem v Sydney , Austrálie.

Protějšek organizace žen profesionální hře je dámská tenisová asociace (WTA).

www.atpworldtour.com/Tournaments/Event-Calendar.aspx

Ženská tenisová asociace...

Dámská tenisová asociace ( WTA ), kterou založila v roce 1973 Billie Jean Kingová , je hlavním zřizovatelem ženského profesionálního tenisu. To upravuje WTA Tour , která je ve světě profesionální tenisovou tour pro ženy. Jejím protějškem v organizaci pánské profesionální hry je Asociace tenisových profesionálů (ATP).

Ženská tenisová asociace byla založena v červnu 1973, ale její počátky můžeme vystopovat v  Houstonu v Texasu při inauguraci Virginia Slims turnaje, pořádané Gladys Heldman konáné dne 23. září 1970. Hráčka Rosie Casals vyhrála první turnaj. Sídlo společnosti WTA je v ulici Petersburg, Florida . Evropská centrála se nachází v Londýně , a asijsko-pacifické sídlo v Pekingu .

www.wtatennis.com/tournaments

Sestavuji aktuální kalendář ...

Termíny ohlášených utkání
**GALERIE VÍTĚZŮ**
*VÍTĚZ ROČNÍKU 2019*

družstvo KANÁŘI
pp. David Stachovec a Michal Mlynář*VÍTĚZ ROČNÍKU 2018*

družstvo CTP Eso
pp. Libor Rusina, Jarmil Vašek,
a Jaroslav Plucnar*VÍTĚZ ROČNÍKU 2017*

družstvo Levé Trefy
pp. Michal Mlynář, Radim Trefný
a Marek Dyba*VÍTĚZ ROČNÍKU 2016*

družstvo 2Tele
pp. Jiří Telecký a Pavel Telecký*VÍTĚZ ROČNÍKU 2015*

družstvo CTP Eso
pp. Libor Rusina, Jarmil Vašek,
a Antonín Kresta*VÍTĚZ ROČNÍKU 2014*

družstvo Kanáři
pp. Libor Pobuda, David Stachovec,
a Jiří Široký*VÍTĚZ ROČNÍKU 2013*

družstvo DJ
pp. Dalibor Kajfoš, Jaromír Cagaš,
a Miroslav Doležal*VÍTĚZ ROČNÍKU 2012*

družstvo T.T.RABAKA
pp. Radomír Bajtek a Kamil Raška*VÍTĚZ ROČNÍKU 2011*

družstvo DJ
pp. Dalibor Kajfoš a Jaromír Cagaš